Mai multe lucrări ştiinţifice ale unor profesori de la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC) au fost premiate de Academia Română în cadrul ceremoniei de decernare a premiilor pe anul 2009. Evenimentul a avut loc pe 15 decembrie 2011, în Aula Academiei Române din Bucureşti.

În domeniul Ştiinţei şi Tehnologiei Informaţiei, Premiul ,,Grigore Moisil” a fost acordat atât conf.univ.dr. Mariana Rodica Brânzei de la Facultatea de Informatică, pentru lucrarea ,,Grup de lucrări de teoria jocurilor”, cât şi prof.univ. dr. Violeta Leoreanu-Fotea, Facultatea de Matematică, pentru grupul de lucrări ,,Fuzzy sets”.

Conf.univ.dr. Luminiţa Bejenaru, Facultatea de Biologie, a fost distinsă cu Premiul ,,Emil Racoviţă” în domeniul Ştiinţelor Biologice, pentru lucrarea ,,Archaeozoological Approaches to Medieval Moldavia”.

,,Gramatica limbii române”, o lucrarea semnată de prof. univ. dr. Constantin Frâncu de la Facultatea de Litere, a fost distinsă cu Premiul ,,Bogdan Petriceicu Haşdeu” în domeniul Filologiei şi Literaturii.

Prof. univ. dr. Ioan Pohoaţă de la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor a obţinut Premiul ,,Petre S. Aurelian” în domeniul Ştiinţelor Economice, Juridice şi Sociologie, pentru lucrarea ,,Repere în economia instituţională”.

În domeniul Ştiinţe geonomice, conf. univ. dr. Victor Şabliovschi, Facultatea de Geografie şi Geologie, a fost distins cu premiul ,,Ludovic Mrazec” pentru lucrarea „Late Cambrian-Early Ordovician Gondwanan terranes in the Romanian Carphatians: a zircon U-Pb provenance study”.

Volumul ,,Munţii Stânişoarei – Studiu fitosociologic” de Adrian Oprea şi Culiţă Sârbu, publicat în 2009 la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, a primit premiul „Emil Racoviţă” al Academiei Române în domeniul Ştiinţelor biologice.

Vezi aici lista completă a premiilor oferite de Academia Română.