Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, de la ora 17.00, la TVR Iaşi va fi difuzată o nouă emisiune Alma Mater Iassiensis dedicată sărbătoririi a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Moderator: prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prorector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Tema: Facultatea de Informatică (înfiinţarea facultăţii; studenţi premianţi la concursuri internaţionale; proiecte europene de cercetare ştiinţifică; şcoala de vară; colaborarea cu mediul economic)

Invitaţi: prof.univ.dr. Gh.Grigoraş, prof.univ.dr. H. Luchian, prof.univ.dr. Dan Cristea

Emisiunea Alma Mater Iassiensis tratează teme atât din istoria, cât şi din actualitatea vieţii celei mai vechi universităţi a României. Talk-show-ul aduce în faţa telespectatorilor profesori, studenţi, istorici şi cercetători din facultăţile Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Seria de emisiuni este rezultatul colaborării dintre postul de televiziune TVR Iaşi şi Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Emisiunea va putea fi urmărită în reluare duminică, 14 noiembrie 2010, de la ora 9.00.

Vă dorim vizionare plăcută!