Prima zi a noului an academic a început cu fast în sala mare a Teatrului Național din Iași, unde în prezența Președintelui României, Excelența Sa, domnul Klaus Iohannis, și a rectorilor celor cinci universități publice din Iași a fost deschis oficial anul universitar 2018-2019. În cadrul manifestării a luat cuvântul și doamna prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, ordonator de credite, care a vorbit despre rolul fundamental al școlilor Iașului în istoria României, precum și despre felul în care universitățile constituie un factor de dezvoltare bazată pe cunoaștere și inovare a regiunii și a țării.

Începând cu ora 14.00, comunitatea academică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a participat la tradiționala festivitate de deschidere a anului, ceremonie desfășurată în Aula Magna. Ceremonia a avut loc în prezența Excelenței Sale Andrew Noble, a domnului Petru Bogdan Cojocaru, Ministrul comunicaţiilor şi societăţii informaţionale, precum și a Rectorului Agenției Universitare a Francofoniei (AUF), prof. univ. dr. Jean Paul de Gaudemar, și a domnului prof. univ. dr. Sorin Mihai Cîmpeanu, Președinte al Consiliului Național al Rectorilor și al AUF.

Ceremonia a fost deschisă de către doamna prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, ordonator de credite al Universității, care a trecut în revistă principalele evoluții din viața Universității din ultimul an, printre care cea mai bună performanță din ultimii 10 ani din punctul de vedere al numărului candidaților la Admitere. Au fost menționate, de asemenea, eforturile Universității pentru reducerea ratei abandonului școlar, creșterea numărului de absolvenți, inaugurarea unui nou Centru de învățare finanțat printr-un program al Băncii Mondiale, dar și programe de consiliere personală, de carieră și pentru încurajarea spiritului antreprenorial. Prof. univ. Dr. Mihaela Onofrei a vorbit și despre importantele proiecte ce vizează cercetarea, excelența, despre continua preocupare pentru deschiderea internațională a Universității – prin stagii de formare, practică sau schimburi de experiență, precum și despre importantele proiecte de investiții desfășurate de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”.

Excelența Sa, domnul Andrew Noble, Ambasadorul Marii Britanii la București, s-a adresat audienței din Aula Magna în limba română, vorbind despre importanța continuării cooperării dintre România și Marea Britanie, în noul context al ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană. De asemenea, ambasadorul Regatului Unit a vorbit despre Universitatea noastră și despre rolul său în dezvoltarea Economiei bazate pe cunoaștere în România. Domnul Petru Bogdan Cojocaru, Ministrul comunicațiilor și societății informaționale, a rememorat anii de studiu petrecuți la Universitatea noastră, subliniind în discursul său importanța implicării tinerilor în societate.

Ceremonia a continuat cu mesajele transmise de Rectorul Agenției Universitare a Francofoniei, prof. univ. dr. Jean Paul de Gaudemar, și de către domnul prof. univ. dr. Sorin Mihai Cîmpeanu, Președinte al aceleiași agenții, dar și Președinte al Consiliului Național al Rectorilor. Mesajul rectorilor ieșeni a fost transmis de prof. univ. dr. Viorel Scripcariu, rector al Universității de Medicină și Farmacie Iași. Au luat cuvântul, de asemenea, Mihai Chirica – Primarul Municipiului Iași, Marian ȘERBESCU – Prefectul Județului Iaşi, Maricel POPA – Președinte al Consiliului Județean Iași, Înalt Prea Sfințitul TEOFAN – Arhiepiscop al Iașilor şi Mitropolit al Moldovei și Bucovinei și Excelența Sa, Petru Gherghel, episcop al Diecezei de Iași.

În finalul festivității, Banca Comercială Română a acordat o serie de premii celor mai merituoși studenți din ciclurile de licență, masterat și doctorat de la toate cele 15 facultăți ale Universității, precum și unor asociații studențești din cadrul UAIC pentru proiecte desfășurate în ultimul an universitar. Din partea studenților, cuvântul i-a revenit reprezentantului acestora în Biroul Senat al Universității, Tudor Mugurel Aursulesei.

Pentru al optulea an consecutiv, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, la începutul anului universitar, evenimentul Bun venit la UAIC, dedicat informării și orientării studenților din anul I. În perioada 30 septembrie – 2 octombrie 2018, noii studenți ai Universității sunt întâmpinați de colegi mai mari, asociații studențești, angajați ai UAIC și reprezentanți ai instituțiilor de cultură și companiilor din Iași, primesc mapa de Bun venit și află tot ce au nevoie pentru începutul vieții de student.