POSDRUÎn conformitate cu prevederile O.U.G. 64/2009 cu modificările şi completările ulterioare, aprobată cu modificări prin Legea nr. 362/2009 şi ale Normelor metodologice de aplicare a OUG 64/2009 aprobate prin H.G. nr. 218/2012, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 64/2009 privind gestionarea financiara a instrumentelor structurale şi utilizarea acestora pentru obiectivul convergenţă, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, adresa poștală Str. Toma Cozma nr. 3, 700554, Iaşi, jud. Iaşi, România, anunţă organizarea unei proceduri de selecţie pentru încheierea de Acorduri de Parteneriat în vederea depunerii cererilor de finanţare pentru următoarele proiecte:

• For DL – Formare în Digital Learning, Strategic POSDRU, DMI 1.1 – Acces la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate
  • DarPS – Dezvoltare Articulare şi Reconstrucţie în Pedagogia Socială, Grant POSDRU, DMI 1.2 – Calitate în învăţământul superior
  • ExPED – Exerciţiu de Practică şi Educaţie Dirijată, Grant POSDRU, DMI 2.1 – Tranziţia de la şcoală la viaţa activă

Cerinţele generale pe care trebuie să le îndeplinească partenerul pentru a fi selectat în vederea constituirii parteneriatului pentru depunerea cererilor de finanţare pentru viitoarele proiecte POSDRU sunt specificate în Ghidurile AMPOSDRU: Ghidul Solicitantului – Condiţii Generale şi Condiţii Specifice (aferente fiecărui DMI).

Activitățile care vor face obiectul proiectului dezvoltat în parteneriat sunt activitățile eligibile menționate în Ghidul Solicitantului – Condiţii specifice, cât şi activitățile transversale, adică managementul proiectului, achizițiile publice şi măsurile specifice pentru informare şi publicitate pentru proiect.

Ghidurile aferente fiecărui DMI se pot descărca de pe site-ul www.fonduri-ue.ro.

Instituţiile interesate să participe la selecție vor depune o scrisoare oficială de intenţie, cu menţiunea: “Pentru selecţia de parteneri POSDRU vizând proiectul….” la sediul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din Str. Toma Cozma nr. 3, 700554, Iaşi, jud. Iaşi, România, sau la adresa de e-mail: soitu@uaic.ro, până la data de 5.07.2013 Propunerile de parteneriat eligibile vor fi selectate şi aprobate în ordinea primirii lor.

Partenerii selectaţi vor fi contactaţi direct iar lista finală va fi publicată pe site-ul Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi: www.uaic.ro.