Băețelu-David Alina și Huzum Andreea au obținut cele două burse de studiu ,,Loredana Battaglia”. Bursele sunt oferite de familia Battaglia, în memoria Loredanei Battaglia, fost lector la Catedra de Limbi clasice, italiană și spaniolă a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) între anii 2004 și 2007.
Bursierele, studente la master în anul I la secția de Limbă și Literatură Italiană a Facultății de Litere din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza”, vor studia timp de trei săptămâni (20 iunie–16 iulie 2011) la Universitatea „La Sapienza” din Roma –Italia.
Selecția candidaților s-a realizat pe baza unui dosar care a cuprins un curriculum vitae şi un proiect de cercetare.

CIMG0810

La ceremonia de acordare a diplomelor, ce a avut loc pe 28 mai, în Sala de Conferințe a Rectoratului UAIC, au participat pentru prima dată părinții Loredanei Battaglia, precum și conf. uiv. dr. Dan Stoica, prodecan al Facultății de Litere, prof.univ. dr. Mihaela Paraschiv și conf.univ. dr. Mirela Aioane de la Catedra de Limbi clasice, italiană și spaniolă–organizatorii evenimentului, studenți și profesori.

lbt

În ultimii 4 ani, Asociația „Loredana Battaglia” (A.L.BA) a acordat 10 burse de studiu studenților de la Facultatea de Litere.
Tot în memoria Loredanei Battaglia, Biblioteca Italiană a Lectoratului Italian îi va purta numele.