Afis Aurora LiiceanuLuni, 7 mai, ora 12.00, în Aula Magna “Mihai Eminescu” a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Aurora Liiceanu, cel mai cunoscut şi mediatizat psiholog din România, doctor în Psihologie, expert în Antropologie şi Psihologie socială va susţine conferinţa cu tema“Lumea ca spectacol – îngrijorările unora şi nepăsarea multora”.

La eveniment vor participa domnul profesor universitar doctor Adrian Neculau de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, care va prezenta volumul “Cuvinte încrucişate”, precum şi Adrian Şerban, director editorial al Editurii Polirom.

Prin demersurile sale ştiinţifice şi intervenţiile editoriale, Aurora Liiceanu abordează diverse aspecte ale socialului sau ale psihicului uman într-o manieră aparte, accesibilă, plină de sensibilitate si de profunzime. Evenimentul, care se înscrie în proiectul “Conferinţele UAIC 2012”, va fi urmat de o sesiune de autografe.

Aurora Liiceanu a lucrat în cercetare şi a predat la diferite universităţi din Bucuresti, dar şi la Université du Québec à Montréal (UQAM) din Canada sau L’École des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS), Franţa. În prezent, este cercetător senior la Institutul de Filosofie şi Psihologie “Constantin Rădulescu-Motru” din cadrul Academiei Române.