În contextul globalizării şi al mobilităţii în creştere, Valonia-Bruxelles International (WBI) a lansat un program de burse de excelenţă care permit efectuarea de cercetări la nivel de doctorat sau post-doctorat în domeniile prioritare pentru universităţile din comunitatea franceză din Belgia.

În cadrul acestui program se oferă următoarele tipuri de burse de excelenţă:

• burse la nivel de doctorat cu durata de minimum 1 an, cu posibilitatea de prelungire de maximum trei ori;
  • burse la nivel de post-doctorat cu durata de minimum 1 an, cu posibilitatea de prelungire de maximum o data;
  • burse de cercetare la nivel de doctorat sau post-doctorat cu o durata de la 1 la 3 luni (aceste burse nu pot fi folosite pentru a efectua cercetări pe teren).

Perioadele de depunere a dosarelor sunt următoarele:

• pentru burse la nivel de doctorat sau post-doctorat: 1 martie 2012 – pentru anul universitar 2012-2013;
  • pentru burse de cercetare de scurta durata: 1 februarie 2012 – pentru stagiile desfăşurate în perioada iunie – septembrie 2012; 1 mai 2012 – pentru stagiile din perioada octombrie 2012 – ianuarie 2013 şi 1 octombrie 2012 – pentru stagiile din perioada februarie – martie 2013.

Informaţii complete despre acest program de burse se găsesc la adresa: www.wbi.be/bourses sau pot fi solicitate responsabilului de program, Eric Vandelook, la adresa de e-mail: e.vandelook@wbi.be.