Catedra de Limbi Clasice, Italiană, Spaniolă din cadrul Facultăţii de Litere, Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează concurs pentru obţinerea a două burse de studiu ,,Loredana Battaglia”.

Câştigătorii burselor vor urma un curs de limba italiană în perioada 20 iunie – 16 iulie 2011 la Universitatea ,,La Sapienza” din Roma, Italia.

La concurs pot participa doar studenţii de la Facultatea de Litere înscrişi la studii de masterat, anul I, secţia Limba şi Literatura Italiană, care nu au beneficiat de o altă bursă de studiu în Italia.

Cei interesaţi trebuie să depună până la data de 30 aprilie 2011 un dosar care să conţină un curriculum vitae (CV) şi un proiect de cercetare de 3 pagini, în vederea pregătirii tezei de dizertaţie.

Proiectele vor fi corectate de o comisie formată din profesori de la Catedra de Limba şi Literatura Italiană.

Rezultatul final al concursului va fi dat de nota obţinută de candidat la proiect şi nota de la lucrarea de licenţă. În cazul unui punctaj egal, vor fi privilegiaţi studenţii cu notele cele mai mari la limba italiană.

Rezultatele vor fi afişate până la data de 30 mai 2011, la Catedra de Limbi Clasice, Italiană, Spaniolă.