Bundestagul german şi Freie Universität, Humboldt-Universität, Technische Universität din Berlin oferă 5 burse de practică în Parlamentul German pentru absolvenţii români ai instituţiilor de învăţământ superior motivaţi şi interesaţi de politică.

Programul, ce se desfăşoară în perioada 1 martie 2013- 31 iulie 2013, oferă posibilitatea de a cunoaşte sistemul parlamentar de guvernare din Germania.

Pentru a aplica la o Bursă Parlamentară Internaţională (IPS), candidaţii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: să aibă cetăţenie română, studii universitare încheiate, cunoştinţe foarte bune de limba germană, cunoştinţe ale politicii, societăţii şi istoriei germane, sub 30 de ani la începerea stagiului de bursă.

Vezi aici ce documente sunt necesare la înscriere.

Candidaturile se depun până la data de 30 iunie 2012, la Ambasada Germaniei din Bucureşti.
Candidaţii vor fi selectionaţi în două etape. Astfel, în prima etapă Ambasada Germaniei va analiza şi verifica documentele depuse la înscriere, urmând ca persoanele selecţionate să fie invitate la Bucureşti la sfârşitul lunii octombrie – începutul lunii noiembrie a acestui an la un interviu.

Bursa este de 450 de euro/lună. Se asigură cazarea şi cheltuielile de asigurare şi călătorie.

Informatii suplimentare găsiţi la adresa: www.bundestag.de/ips, în documentul ataşat aici sau aici.