Biroul pentru Europa Centrală și Orientală al Agenției Universitare a Francofoniei a lansat oferta de burse pentru anul 2011-2012.

Apelurile pentru candidaturi la „ Bursele de contribuție la manifestări stiințifice” , ,,Burse doctorale” şi „Bursele pentru stagii profesionale” pot fi vizualizate în cadrul rubricii „Appels d’offres”, pe site-ul www.auf.org.

AUF

Burse de doctorat 2011-2012

Bursele de doctorat se efectuează în cadrul reţelei instituţiilor membre AUF. Acest tip de bursă oferă posibilitatea studenților francofoni de a efectua un stagiu de pregătire în afara țării de origine, pentru pregătirea tezei de doctorat. Data limită de aplicare este 29 aprilie 2011.
Cei interesați de aceste burse trebuie să fie înscriși (sau în activitate) la una dintre universitățile membre AUF. Mai multe detalii găsiți aici.

Burse de stagiu profesional

În cadrul programului de 4 ani (2010-2013) al AUF, Biroul pentru Europa Centrală și Orientală a iniţiat proiectul ,,Sprijin pentru integrarea profesională”. Acest proiect își propune să prezinte studenților înscrişi în universităţile membre ale AUF din Europa centrală şi orientală, lumea afacerilor (a întreprinderilor) și să le ofere posibilitatea dobândirii abilităţilor care facilitează integrarea profesională la finalizarea studiilor. Bursele de stagiu profesional (1-3 luni) vizează consolidarea competenţelor necesare dezvoltării profesionale, promovarea integrării profesionale în regiunea de origine şi accesul tinerilor şi femeilor în funcţii de conducere. Regulamentul burselor de stagiu profesional, precum și formularul de cerere de bursă sunt disponibile aici.
Data limită de depunere a candidaturilor este 5 aprilie 2011.

Burse de contribuție la manifestări științifice

Prioritate la aceste burse au profesorii, cercetătorii sau doctoranzii din Europa Centrală şi de Est care vor dovedi, prin intermediul unui raport în limba franceză, contribuţia ştiinţifică personală în cadrul unor evenimente ştiinţifice francofone (congrese, colocvii, simpozioane ştiinţifice …). Prin intermediul acestor burse se urmăreşte dezvoltarea mobilității personalului academic universitar, în scopul valorificării și promovării științei în limba franceză.

Bursele de contribuţie la manifestări ştiinţifice au durată limitată, în funcţie de numărul de zile dedicat manifestării științifice. Sprijinul oferit de AUF nu poate depăşi 4 zile. Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este de cel puţin şase săptămâni înainte de data de începere a evenimentului. Detalii găsiți aici.

Pentru a afla si alte informații despre bursele oferite de AUF, accesați site-ul instituției, la adresa www.auf.org.

Agenţia Universitară a Francofoniei (AUF) este o instituţie multilaterală ce reuneşte universităţi publice şi private, centre şi institute de cercetare, precum şi reţele instituţionale din ţările membre ale Organizaţiei Internaţionale ale Francofoniei.
Astăzi, AUF reuneşte o reţea de 770 de instituţii din 90 de ţări. În fiecare an, AUF distribuie peste 2000 de burse în cadrul programului de mobilităţi.

AUF are ca obiectiv colaborarea între instituţiile universitare francofone, contribuind la dezvoltarea învăţământului superior şi a cercetării.