Joi, 25 iunie a.c., prin Hotărâre de Guvern, s-a aprobat construirea unui nou cămin studențesc la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC). Acest obiectiv de investiții este inclus în Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social (PNCIPS), subprogramul ”Unități și instituții de învățământ de stat”, derulat de Compania Națională de Investiții (CNI).

Clădirea, cu regim de înălţime S+D+P+5E, urmează să fie construită pe strada Titu Maiorescu, nr. 15 și va cuprinde 99 de camere, având o capacitate totală de 198 de locuri de cazare. Proiectul pentru căminul studențesc include camere de 2 sau 3 locuri cu baie proprie, săli de lectură și sală de mese.

Valoarea estimate e investiției este de 46,8 milioane de lei, cu o durata estimată de realizare de 21 de luni.