Centrul de Studii Europene (CSE) din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează următoarele cursuri facultative ,,Jean Monnet „:

• Programe regionale de dezvoltare şi management în UE
    • Introducere în economia regională (20 ore, semestrul I);
    • Politica dezvoltării regionale în Uniunea Europeană (20 de ore, semestrul I);
    • Managementul şi implementarea programelor de dezvoltare regională (25 ore, semestrul I);
    • Finanţări prin fonduri europene: instrumente structurale (25 ore, semestrul II);
    • Planuri de afacere şi studii de fezabilitate (25 ore, semestrul II).
  • Mediul european al afacerilor
    • Strategii de afaceri pe piaţa europeană (Semestrul I)
    • Limba engleză/franceză pentru afaceri (Semestrul I)
    • Reglementări ale pieţei unice europene (Semestrul II)
    • Metode de finanţare a afacerilor europene (Semestrul II)

Cursurile sunt gratuite şi sunt deschise tuturor celor interesaţi. Finanţarea cursurilor este asigurată de Comisia Europeană, prin reţeaua Jean Monnet.
Cursurile se vor desfăşura modular, în week-end, pe parcursul semestrelor I şi al II-lea, anul universitar 2009-2010, conform orarului anunţat pe site-ul www.cse.uaic.ro.

La finalul cursului, particpanţii vor primi un certificate ,,Jean Monnet” eliberat de către Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” şi Centrul de Studii Europene (CSE) din Iaşi.

Înscrierile se fac la sediul CSE, în perioada 19 octombrie – 13 noiembrie 2009.

Actele necesare pentru înscriere:

• formular de înscriere – poate fi descărcat de pe pagina www.cse.uaic.ro;
  • copie simplă după certificatul de naştere, cu CNP.

Programul European ,,Jean Monnet” are drept scop dezvoltarea învăţământului şi cercetării academice în domeniul integrării europene, studiul construcţiei Europei comunitare şi a dezvoltărilor sale instituţionale, juridice, politice, economice şi sociale.

Mai multe detalii pe site-ul CSE.