Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi va găzdui în anul 2010, an ce va marca jubileul de 150 de ani de la înfiinţarea instituţiei, încă un eveniment major: a XXV-a Conferinţă Anuală a Grupului Coimbra. Hotărârea a fost luată la Conferinţa Grupului ce a avut loc săptămâna trecută la Jena în Germania, unde din partea instituţiei ieşene a participat o delegaţie formată din membri ai conducerii Universităţii, în frunte cu rectorul Vasile Işan. Organizarea Conferinţei Anuale a Grupului Coimbra se adaugă astfel la seria de evenimente internaţionale ce vor marca aniversarea a 150 de ani de la înfiinţarea primei universităţi moderne din România, incluzând aici întâlnirea anuală a Reţelei Utrecht precum şi una dintre şcolile de vară organizate periodic de această reţea.