Corul premiat

Corul „Theologus” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza din Iaşi a obţinut premiul I la secţiunea „Coruri de preoţi şi ale instituţiilor de învăţământ teologic” din cadrul celei de-a X-a Ediţii a Festivalului Internaţional de Muzică Bisericească Ortodoxă de la Grodno – Belarus.

Ediţia Jubiliară a Festivalului a avut loc în perioada 17-19 februarie 2011 şi a cuprins 8 secţiuni: coruri bisericeşti episcopale şi din centrele raionale, ansambluri bisericeşti epsicopale, coruri bisericeşti şi ansambluri bisericeşti din oraşul Grodna şi celelalte centre raionale, coruri preoţeşti şi ale instituţiilor de învăţământ teologic (preuniversitar şi universitar), coruri de profesionişti, coruri de amatori, coruri bisericeşti de copii şi alte coruri de copii.

Juriul a fost format din specialişti (muzicieni, dirijori, compozitori, profesori) din Belarus, Rusia, Lituania, Polonia şi Ucraina.

Corul ,,Theologus” a luat fiinţă în anul 1990, odată cu redeschiderea Facultăţii de Teologie Ortodoxă. La inceput corul s-a numit „Corul mixt” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă, mai târziu fiind botezat cu numele de „Theologus” de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

Corul ,,Theologus”, coordonat de lect. dr. pr. Alexăndrel Barnea, este format din studenţi şi absolvenţi ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă.

corul premiat 1

corul premiat 2