Centrul de Studii Europene organizează înscrieri pentru cursul facultativ Jean Monnet-Integrare economică europeană.

Cursurile sunt gratuite şi sunt deschise tuturor celor interesaţi. Finanţarea cursurilor este asigurată de Comisia Europeană, prin reţeaua Jean Monnet.

Cursurile se vor desfăşura modular, în semestrul al II-lea, anul universitar 2009-2010, conform orarului anunţat pe site.

La finalul cursului, participanții vor primi un certificate ,,Jean Monnet” eliberat de către Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” şi Centrul de Studii Europene (CSE) din Iaşi.

Înscrierile se fac la sediul CSE, în perioada 9 – 19 martie 2010.

Actele necesare pentru înscriere:

Programul European ,,Jean Monnet” are drept scop dezvoltarea învăţământului şi cercetării academice în domeniul integrării europene, studiul construcţiei Europei comunitare şi a dezvoltărilor sale instituţionale, juridice, politice, economice şi sociale.

afisJean monet 2010