Universitatea Bologna organizează în 2010 cursuri de vară de limbă şi cultură italiană pentru studenţi internaţionali.

Structura cursurilor se bazează pe o combinaţie între predarea în clasa şi organizarea unui program de activităţi culturale. Studenţii vor avea posibilitatea de a învaţa atât scris , cât şi oral, limba italiană.

Programul este structurat pe trei module: pentru începători, nivel mediu şi avansat .

Cursurile pentru nivel începător se vor desfăşura pe parcursul a două săptămâni, în perioada 21 iunie – 2 iulie 2010, taxa de şcolarizare fiind de 400 euro.

Pentru nivelul intermediar se va organiza un curs de trei săptămâni, în perioada 5 – 23 iulie 2010. Taxa pentru acest curs este de 600 euro.

Studenţii care deţin cunoştinţe de limbă şi cultură italiană se pot înscrie la modulul pentru avansaţi.Cursurile pentru acest nivel vor avea loc între 21 iunie şi 23 iulie 2010, iar taxa de şcolarezare este de 1000 de euro.

Detalii despre condiţiile şi modalitatea de aplicare la aceste cursuri găsiţi pe site-ul Universităţii Bologna.