În perioada 31 martie-15 aprilie 2022, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) pune la dispoziția elevilor de liceu o serie de cursuri deschise  din mai multe domenii.

Cele 17 cursuri, susținute de profesori de la cele 15 facultăți ale UAIC, vor putea fi urmărite live pe această pagină.

Prin intermediul acestor cursuri, elevii au posibilitatea de a descoperi prima Universitate a României, de a se familiariza cu mediul academic, dar și de a afla detalii despre admiterea din acest an și oportunitățile de care pot beneficia pe parcursul studenției.

Consilierii în educație și carieră ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vor organiza joi, 14 aprilie 2022, de la ora 14.00, Workshopul online „Cum să îți alegi facultatea”, prin intermediul căruia elevii vor fi ghidați să aleagă facultatea care li se potrivește.

Cursurile pot fi urmărite accesând linkurile de mai jos.

Uimitoarea lume microscopică

Șef lucrări dr. Anca NEAGU

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Biologie.

Coloranți alimentari

Prof. univ. dr. Ramona DĂNAC

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Chimie.

Dreptul în epoca internetului

Prof. univ. dr. Tamara UNGUREANU

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Drept.

Utilizarea analizei financiare în fundamentarea deciziilor de business

Prof. univ. dr. Ioan Bogdan ROBU

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor.

Exprimarea potențialului uman la nivel performanțial în educație fizică, sport și kinetoterapie

Conf. univ. dr. Ileana-Monica POPOVICI

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Educație Fizică și Sport.

Comunicarea de criză – între promisiunea atenuării crizei și riscul amplificării acesteia

Lect. univ. dr. Maria Corina BARBAROS

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice.

Fizica explică viața! Aplicații în biofizica moleculară și fizica medicală

Conf. univ. dr. Loredana MEREUȚĂ

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Fizică.

Cum să devii un Ghid de Turism de succes?

Lect. univ. dr. Mihai BULAI

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Geografie și Geologie.

Acolo unde se termină MUNȚII… începe GEOLOGIA

Prof. univ. dr. Sorin BACIU

Anatomia Jocurilor

Lect. univ. dr. Alex MORUZ

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Informatică.

Diplomația modernă și relațiile internaționale. Congrese și conferințe în secolul al XIX-lea

Prof. univ. dr. Claudiu Lucian TOPOR

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Istorie.

Scriitori deveniți personaje

Lect. univ. dr. Loredana CUZMICI

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Litere.

Rezolvarea unor probleme de matematică folosind un soft specializat

Conf. univ. dr. Ana Maria MOȘNEAGU

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Matematică.

Abilități cognitive predictive pentru succes

Conf. univ. dr. Cornelia MĂIREAN

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației.

Război, Pandemie, alte riscuri ale globalizării și nevoia vitală de spiritualitate creștină

Lect. univ. dr. diac. Adrian Sorin MIHALACHE

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Teologie Ortodoxă.

Valori ale conviețuirii și împlinirii în discursul fericirilor (Mt 5)

Prof. univ. dr. pr. Iulian FARAOANU

Cursul include și prezentarea ofertei educaționale a Facultății de Teologie Romano-Catolică.

Happy teachers-happy students sau despre cum poate fi școala un spațiu prietenos

Lect. univ. dr. Bogdan Constantin NECULAU și Prof. dr. Mihaela LESENCIUC

Arhivă cursuri online

Alege prima universitate a României