afis deschidere an 2010

Anul universitar se deschide în mod oficial luni, 27 septembrie, la ora 10.00. Vă aşteptăm la ceremonia de deschidere a anului universitar ce va avea loc în Aula Magna „Mihai Eminescu”, pentru a fi alături de bobocii anului 2010 în prima lor amintire din studenţie.

În tradiţia deschiderilor cursurilor universitare, profesorul Codrin Liviu Cuţitaru, de la Facultatea de Litere, va susţine o prelegere pe tema „Omul post-istoric, câteva observaţii”. Codrin Liviu Cuţitaru este profesor la Catedra de Engleză, unde este titular al cursurilor de Literatură Victoriană, Literatură americană pre-modernă şi Teorie critică. În cariera sa academică, profesorul Cuţitaru a predat şi la Universitatea din Arizona, Universitatea „Albert-Ludwigs” din Freiburg şi la Universitatea din Sheffield (Anglia).

Evenimentul va dura aproximativ două ore, iar în cadrul acestuia vor fi acordate şi tradiţionalele premii BRD pentru excelenţă academică.