Monique  Jutrin

Departamentul de Limba şi Literatura română şi Literatură comparată vă invită marţi, 3 mai, la ora 16.00, în Sala Senatului la conferinţa

Lire B. Fundoianu / Benjamin Fondane en France : en roumain et en français

Susţinută de Hélène Lenz, profesor la Universitatea din Strasbourg, director al Departamentului de Romana al Facultatii de Litere din Strasbourg.

Conferinţa va avea în centru opera poetului franco-român B. Fundoianu – Benjamine Fondane. Născut la Iaşi şi lansat în viaţa literară la 16 ani, B. Fundoianu s-a stabilit la Paris unde va publica critică literară, eseuri şi poezie sub numele de Benjamin Fondane. Arestat în timpul ocupaţiei germane a Franţei, Benjamin Fondane a pierit într-un lagăr nazist.

Conferinţa va fi urmată de prezentarea unei noi apariţii editoriale, semnată de Monique Jutrin, cu titlul „Benjamin Fondane, au-delà de l’histoire”.