În cadrul concursului de presă organizat cu ocazia evenimentului „Ziua Agenţiilor de Presă”, jurnaliştii Alexandra Panaete, Geanina Petruca, Alexandra Sandru şi Cristina Lotru de la Agenţia de ştiri CuzaNet a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” au fost desemnaţi câştigători la secţiunile „cel mai bun documentar de agentie” şi „cel mai bun produs de agenţie realizat de un student la o facultate de profil”. Premiile au fost decernate ieri, 15 iunie a.c., în cadrul unei festivităţi organizate la Centrul de Artă Tinerimea Româna din Bucureşti. Concursul de presă de agenţie organizat de Rador se afla la a treia ediţie şi este o manifestare integrată în conferinţa internatională „Ziua Agenţiilor de Presă”.

Incă patru nominalizări pentru „CuzaNet”

La categoria „Cel mai bun interviu de agentie”, distincţia a revenit agenţiei MEDIAFAX, pentru „Interviu Salman Rushdie: Scrisul este răspunsul la ceea ce se întâmplă în jurul meu, în lume”, realizat de Oana Ghita. La aceeaşi categorie au mai fost nominalizaţi jurnaliştii MEDIAFAX Mădălina Cerban, cu „Bobby Păunescu – Nimeni să nu aibă nici o emoţie, nu voi interveni editorial la Evz”, şi Adrian Tone, cu „Dragomir: în timpul Revoluţiei am suferit, am fost victima colaterală”.

La categoria „Cel mai bun produs de agentie realizat de un student la o facultate de profil” au fost nominalizaţi Cristina Lotru (Cuzanet) – „Cu Dumnezeu in ilegalitate”, Alina Guraliuc şi Livia Hincu (Cuzanet) – „Moştenirea lui Brâncuşi”, Mirela Munteanu (Cuzanet) – „Înlocuitori la cursuri, contra cost” şi Andreea Jugaru (Cuzanet) – „Moş Nicu, eroul din Urali”. Premiul a fost decernat Cristinei Lotru (Cuzanet) pentru „Cu Dumnezeu in ilegalitate”. La categoria „Cel mai bun documentar de agenţie” câştigătorii desemnaţi au fost jurnaliştii Alexandra Panaete, Geanina Petruca şi Alexandra Sandru (CuzaNet), pentru materialul „20 de ani de la revolta studentească din Iaşi”.

Cele mai multe premii: Agentia Mediafax

De asemenea, la categoria „Cel mai bun feature de agentie”, câştigator a fost desemnat Adrian Tone de la MEDIAFAX, pentru materialul „Mitică de la Ligă şi hăhăiala lui Becali, printre cele mai comune stereotipuri din fotbal”. La aceeaşi categorie au mai primit nominalizări jurnaliştii MEDIAFAX Irina Darlea, cu materialul „Mărturiile schimbate şi neclare fac scenariu de film din dosarul de sechestrare al lui Becali”, şi Gabriela Diţă, pentru „Moda vintage – din cufărul bunicilor, direct pe internet”. Pe de altă parte, Aurelia Alexa, de la MEDIAFAX, a primit premiul la categoria „Cea mai buna depeşă de agenţie”, pentru materialul „Adopţiile internaţionale interzise doar teoretic, italienii înfiază şi acum copii români”. La aceeaşi categorie au mai primit nominalizări Eugen Constantin (NewsIn), pentru materialul „Muzeul aviaţiei din Pipera s-ar putea închide pentru un proiect imobiliar al Primăriei Sectorului 2”, si Andrada Dumitrescu (NewsIn), cu materialul „Guvernul vrea să obţină un miliard de euro din vânzarea unor participaţii la companiile energetice”.

In cadrul evenimentului a fost acordat un premiu de excelenta, publicistului Neagu Udroiu.

Articolele CuzaNet premiate la Concursul RADOR în cadrul Zilei Internaţionale a Agenţiilor de Presă

• Cel mai bun documentar realizat de o agentie de presa

Alexandra Panaete, Gianina Petruca, Alexandra Sandru23 de ani de la revolta studenteasca de la Iasi

• Cel mai bun produs realizat de un student de la o facultate de profil