Studenții Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” au obținut 6 medalii de argint și 5 de bronz la cea de-a V-a ediție a Olimpiadei de Matematică pentru Studenții din Europa de Sud-Est (SEEMOUS – South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students).

Evenimentul s-a desfășurat în perioada 2-6 martie 2011, la București, și a reunit 85 de studenți (maxim 6 în fiecare echipă) de la universități din Bulgaria, Grecia, Macedonia, Rusia, Ucraina, Republica Moldova și România.

Seemous2011

Echipa studenților matematicieni, condusă de prof. univ. dr. Eugen Popa, a fost compusă din: Burtea Cosmin (anul II), Fodor Dan (anul I), Beltic Marius (anul II), Plesca Iulia (anil I) – medaliați cu argint și Craus Sabina (anul I), Sav Adrian (anul I)- medaliați cu bronz.

Echipa studenților informaticieni, coordonată de lect. dr. Florin Iacob și lect. drd Corina Forăscu, a fost compusă din: Mihai Bârzu, Dragoș Gâlca – medalii de argint, Ștefan Mihăilă, Maria Mocanu, Lavinia Damian-medalii de bronz și Ioana Tăgârţă – diplomă de participare.

Seemous2011 1

Galerie foto

SEEMOUS a avut loc pentru prima dată în anul 2007, când Societatea de Matematică din Europa de Sud Est (MASEE) a considerat necesară organizarea unei competiții de nivel internațional, unde studenții de an I și II, pasionați de matematică, își pot dovedi cunoștințele în fața unui juriu de cel mai înalt nivel.

Seemous2011 2

Mai multe detalii găsiți pe site-ul oficial SEEMOUS, la adresa: www.seemous.eu

Felicitări studenților premiați și personalului academic pentru rezultatele obținute!