Sâmbătă, 4 decembrie, la ora 17.00, vă invităm să urmăriţi pe TVR Iaşi o reluare a emisiunii Alma Mater Iassiensis, dedicată sărbătoririi a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
Emisiunea, moderată de prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prorector al UAIC, va aborda tema edificiilor Universităţii, începând cu actul de înfiinţare a Colegiului Vasilian, descoperit recent în Grecia, până la întâmplări din timpul celor două războaie mondiale, când în clădirea Universităţii au funcţionat Ministerul de Război şi Senatul, respectiv – în cel de-al Doilea Război Mondial – un lagăr de prizonieri.

Profesorul Gheorghe Iacob îi va avea ca invitaţi în platou pe colegii săi istorici – profesorul Ion Agrigoroaiei şi profesorul Ion Toderaşcu.

Seria de emisiuni realizată printr-o colaborare între UAIC şi TVR Iaşi va trata teme atât din istoria, cât şi din actualitatea vieţii celei mai vechi universităţi a României. Talk-showul va aduce în faţa telespectatorilor profesori, studenţi, istorici şi cercetători din facultăţile Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Emisiunea va putea fi urmărită în reluare duminică, la ora 9.00.

Vă urăm vizionare plăcută!