În perioada 1-5 septembrie 2025 va avea loc cea de-a 10 ediție a Simpozionului Central-European de Chimia Plasmei (10th Central-European Symposium on Plasma Chemistry – 10th CESPC)
Lucrările simpozionului vor avea loc la Hotel Novotel Bucharest City Centre.
Evenimentul este organizat de Institutul Național de Fizica Laserilor, Plasmei și Radiației (INFLPR), beneficiază de suportul financiar al Inițiativei Central-Europene (CEI) și va reuni peste 120 de cercetători internaționali, cu precădere din țările CEI, pentru a discuta cele mai recente rezultate din domeniul chimiei plasmei.
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Asociația Laser, Plasma, Radiație – Stiință și Tehnologie sunt co-organizatori.
Tematici principale:
- Fundamentele plasmei, modelare și diagnostică
- Procese de suprafață și dezvoltarea de materiale noi
- Tehnologii pentru energie
- Protecția mediului
- Tehnologii cu plasmă pentru medicină și biologie
- Plasma pentru agricultură și industria alimentară
La eveniment vor fi prezenți sponsorii conferinței, care își vor prezenta cele mai noi produse și soluții dedicate cercetării și aplicațiilor în domeniul plasmei.
- CANBERRA PACKARD S.R.L. – www.cpce.net
- Kurt J Lesker Company – www.lesker.com/index.cfm
- NanoSystems MC SRL – www.nanosystems.ro
- AMS 2000 Trading Impex SRL – www.ams.ro
- Histeresis SRL – www.histeresis.ro/en
- Romanian InSpace Engineering S.R.L. – www.roinspace.com
- SEPADIN SRL – www.sepadin.ro
- LUMIBIRD – www.lumibird.com/en
- SC NANOTEAM SRL – nanoteam.ro
- APEL Laser – www.apellaser.ro
- Asociația SOPHYS – www.phys.uaic.ro/index.php/alumni/sophys/
Detalii suplimentare se găsesc pe site-ul evenimentului: https://cespc.inflpr.ro/

