Cea de-a VI-a ediție a Simpozionului Internațional Stăniloae: „Local și Universal în Ortodoxia românească. Credință – Unitate – Identitate”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 9 – 11 mai 2018, în Sala „Iustin Moisescu” – Centrul Eparhial Iași, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează Simpozionul Internațional „Dumitru Stăniloae  – „Local și Universal în Ortodoxia românească. Credință – Unitate – Identitate”, un eveniment științific cu deschidere internațională.

Programul Simpozionului aici.

De asemenea, pe data de 9 mai 2018, la ora 18.00,  în Sala „Iustin Moisescu” (Centrul Eparhial Iași) va avea loc Dezbaterea publică „Exista o identitate românească?”, avându-i ca invitați pe Daniel David (UBB), Eugen Munteanu (UAIC), Cătălin Turliuc (Academia Română, Filiala Iași).

Moderator: Radu Preda, Președintele Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc.

Detalii despre dezbatere găsiți aici.

Mai multe informații despre Simpozionul Internațional „Dumitru Stăniloae se găsesc la adresa: http://www.simpozionstaniloae.ro/