Centenarul aderării coloniștilor germani la Unirea Basarabiei cu România – Dezbaterea „România multiculturală. Germanii”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Joi, 7 martie 2019, începând cu ora 9.00, în Sala H1 (Corpul H, Casa Catargi) a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Primăria Municipiului Iași în parteneriat cu Centrul de Istorie a Secolului 20 din cadrul Facultății de Istorie a Universității organizează dezbaterea intitulată România multiculturală. Germanii, prilejuită de împlinirea a 100 de ani de la actul aderării coloniștilor germani  la unirea Basarabiei cu România. Alocuțiunile dlui Mihai Chirica, primarul Municipiului Iași, a dlui prof. univ. dr. Petronel Zahariuc, decanul Facultății de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a dlui prof. univ. dr. Alexander Rubel, directorul Institutului de Arheologie din Iași și a dlui prof. univ. dr. Daniel Șandru, coordonatorul Programului Centenar al municipalității ieșene pentru perioada 2017-2020, vor fi urmate de  comunicările academice ale unor cunoscuți istorici din România și din Republica Moldova.

Programul manifestării poate fi descărcat de aici.