Centenarul Tratatului Minorităților – Simpozionul „Minoritățile, de la Marea Unire la România Europeană”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Marți, 10 decembrie 2019, începând cu ora 10.00, în Sala H1 (Corpul H, Casa Catargi) a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Primăria Municipiului Iași în parteneriat cu Centrul de Istorie a Secolului 20 din cadrul Facultății de Istorie a Universității organizează simpozionul intitulat „Minoritățile, de la Marea Unire la România Europeană”. Alocuțiunile domnului Mihai Chirica, primarul Municipiului Iași, a domnului prof. univ. dr. Petronel Zahariuc, decanul Facultății de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a domnului conf. univ. dr. Ovidiu Buruiană, din partea Centrului de Istorie a Secolului 20, și a domnului prof. univ. dr. Daniel Șandru, coordonatorul Programului Centenar al municipalității ieșene pentru perioada 2017-2020, vor fi urmate de conferința domnului prof. univ dr. Lucian Leuștean despre România și chestiunea protecției minoritare la Conferința de Pace de la Paris (1919), precum și de comunicările științifice ale unor recunoscuți istorici de la Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și de la Institutul „A.D. Xenopol” al Academiei Române.

Vezi aici programul evenimentului.