Colocviul internațional “Femeile în cercetarea științifică. Realizări și provocări pentru managementul egalității de gen”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 15-16 mai 2013, la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc colocviul internațional pe tema “Femeile în cercetarea științifică. Realizări și provocări pentru managementul egalității de gen”, organizat in cadrul proiectului european STAGES (Structural changes to achieve gender equality in science).

La acest eveniment participă: prof. univ. dr. Vasile Ișan, rectorul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), prof. univ.dr. Ovidiu Gabriel Iancu, prorector al UAIC, prof. univ.dr. Doina Balahur, coordonatorul proiectului STAGES la UAIC, conf.univ.dr. Adrian Iftene, decanul Facultății de informatică (UAIC), precum si prof. univ. dr. Teresa Maria Lago, Universitatea din Porto, membru fondator al European Research Council (ERC) și fost președinte al Scientific Council Gender Balance Group din cadrul ERC și Dr. Brigitte Ratzer, directorul Centrului pentru promovarea femeilor si studii de gen de la Universitatea Tehnica din Viena, care vor susține comunicări pe tema egalității de șanse în cercetarea științifică.

Lucrările colocviului vor cuprinde și două sesiuni Q&A pe temele: “Competițiile și aplicațiile pentru Granturile ERC” și, respectiv, “Strategii pentru stimularea excelenței și egalității de gen în cercetarea științifică”, cu participarea specialiștilor invitați din străinatate.

Vezi aici afișul evenimentului.