Conferinţa Internaţională „Toposforschung (…) im Lichte der U-topie“ (Paul Celan). Literarische Er-örterungen in/aus MittelOsteuropa

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Titlul conferinţei internaţionale: „Toposforschung (…) im Lichte der U-topie“ (Paul Celan). Literarische Er-örterungen in/aus MittelOsteuropa

DAAD-ALUMNI-NETZWERK-Tagung (Konstanz–Iași)

Perioada de desfăşurare: 20-25 septembrie 2016

Locul de desfăşurare: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Sala Senatului şi Sala Ferdinand

Participanţi: germanişti şi istorici ai culturii din România, Germania, Austria, Elveţia, Italia, Cehia, Franţa, Portugalia, Belgia, Ungaria, Polonia, Croaţia, Ucraina, Irlanda, Marea Britanie, SUA

Sponsori: DAAD (Serviciul German de Schimb Academic), Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Universitatea Konstanz (Germania), Ministerul german pentru cultură şi media, IKGS, Forumul Cultural Austriac, Centrul Cultural German, Institutul Francez

Detalii conferinţă: Conferinţa este organizată de Catedra de Germanistică a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi Universitatea Konstanz (Germania) în cadrul programului de promovare pentru reţeaua alumni a DAAD (Serviciul German de Schimb Academic) şi are ca temă spaţiul central şi est european şi „productivitatea” sa literară , raportul de transfer dintre „regiunile culturale” ce a constituit una din premisele operelor artistice. În acest sens, „u-topia” invocată de poetul Paul Celan, ca deschidere către orizonturile eliberate social şi individual, a jucat rolul de stimul hotărâtor pentru creaţia literară. În cadrul conferinţei vor fi analizate aspecte ale acestui spaţiu cultural: cercetări ale perspectivelor teoretice şi ale terminologiei ştiinţei culturii, momente relevante estetic, personalităţi artistice poliglote şi operele acestora în şi din Europa centrală şi de est. Comunicările susţinute în cadrul conferinţei vor fi publicate ulterior într-un volum ce va apărea la Editura Universităţii Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Mai multe detalii privind participanţii şi programul conferinţei se găsesc pe site-ul Catedrei de germanistică:  http://germanistik.uaic.ro/index.php/colocviu-konstanz-iasi/

poster