Concursul „Climathon Iași 2024″

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 22-23 iunie 2024, Facultatea de Geografie și Geologie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Asociația Civica organizează „Climathon Iași 2024” (hackaton pentru probleme de climă).

Evenimentul se adresează studenților sau tinerilor cercetători care doresc să găsească o soluție la Climathon 2024 – „Cum (ne) adaptăm orașul pentru zilele caniculare?”.

Iașul este unul dintre orașele din România care se confruntă frecvent cu efectul insulei de căldură din cauza aglomerării spațiului construit, a mobilității individuale crescute și a reducerii spațiilor verzi.

Persoanele interesate se pot înscrie până la data de 1 iunie  pentru a proiecta soluții inovative pentru un Iași mai răcoros.

Ce te așteaptă la Climathon Iași 2024 ?

• Două zile dedicate dezvoltării de idei inovatoare pentru adaptarea la valurile de căldură din orașul Iași;
  • Întâlniri cu experți în domeniul sustenabilității și mentori care te vor ajuta să transformi soluția ta într-un business sustenabil;
  • Echipa câștigătoare primește 5000 de euro pentru a da startul implementării soluției propuse.

Mai multe informații sunt publicate aici, aici și aici.