Conferința „Cum recunoaștem fețele”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației organizează marți, 7 mai 2019, la ora 16, în Aula „Mihai Eminescu”, conferința Cum recunoaștem fețele?. Conferențiar va fi domnul Constantin Rezlescu, cercetător în cadrul Department of Experimental Psychology, University College London.

Deși chestiunea aceasta reprezintă un exercițiu cotidian, e puțin probabil să vă fi chestionat vreodată asupra felului în care se desfășoară.
Recunoașterea facială este un proces automat și rapid, care pare să producă rezultate aproape perfecte de fiecare dată. Dar ușurința cu care recunoaștem fețele celor cunoscuți ascunde mecanisme cognitive și neuronale complexe, încă insuficient înțelese. Departe de a fi perfecte, aceste mecanisme sunt anormal dezvoltate în aproximativ 2% din populație.
De asemenea, recunoașterea facială poate fi grav afectată de leziuni cerebrale sau ca urmare a altor condiții. În prezentarea domnului cercetător Constantin Rezlescu, se va detalia cercetarea actuală în domeniu împreună cu întrebările la care încă nu avem răspuns, precum și cîteva cazuri spectaculoase în care recunoașterea facială nu funcționează.

Conferința face parte din seria ”Conferintele FPSE”, eveniment lunar la care sunt invitați profesori și cercetători de prestigiu. Aceștia se adresează, abordând chestiuni din domeniile psihologiei și științelor educației, întregii comunități UAIC.