Conferinţa internaţională „De la scrierea runică la noile media şi cărţile digitale”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 30-31 mai 2019,  Catedra de limba şi literatura engleză a Facultăţii de Litere din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează Conferința internațională „From Runes to the New Media and Digital Books/De la scrierea runică  la noile media şi cărţile digitale”. Programul conferinţei poate fi descărcat de aici.

La conferinţă  vor participa, în calitate de vorbitori în plen,

• Maria Ines Arrizabalaga, Universitatea din Cordoba, Argentina
  • Sanford Budick, Universitatea din Ierusalim, Israel
  • Isabelle Gadoin Universitatea din Poitiers, Franţa
  • Anthony Hartley, Universitatea din Leeds, UK
  • Adrian Poruciuc, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
  • François Vergne, Universitatea Paris III, Sorbonne-Nouvelle, Franţa

Lucrările pe secţiuni reunesc numeroşi profesori şi cercetători de la universităţi din România şi din străinătate, specialişti în  literatură, studii culturale, traductologie, lingvistică, didactica limbii engleze etc.

Deschiderea oficială a conferinței va avea loc joi, 30 mai, ora 9.30, în Amfiteatrul „Gheorghe Asachi” al Universităţii Tehnice din Iași.

Pentru mai multe detalii vă rugăm să consultați site-ul dedicat evenimentului, disponibil la adresa: