Conferința naţională cu participare internațională: „Asistenţa Socială pentru Comunităţi Sustenabile”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice a Universității „Alexandru Ioan Cuza” vă invită vineri, 31 martie, 2015, în intervalul 800 – 1630 la conferința naţională cu participare internațională: Asistenţa Socială pentru Comunităţi Sustenabile.

Evenimentul se adresează studenților și profesioniștilor din domeniile științelor sociale şi încheie manifestarile dedicate Zilei Mondiale a Asistenţei Sociale.

Celebrată în fiecare an în a treia zi de marţi a lunii martie, Ziua Mondială a Asistenței Sociale a beneficiat de o suită de manifestări pe tot parcursul lunii: Târgul de practică, voluntariat şi internship (3 martie), Conferinţa internaţională: Recent Trends in Social Sciences. Social Work (13-15 martie, Sevilla, Spania, ediţia a patra, organizată în parteneriat cu universităţi din Italia, Cehia, Spania, Portugalia).

Acestora li se adaugă trei ateliere de lucru vineri, 31 martie, 2017:

• Experienţe internaţionale de voluntariat caritativ (8-10, Amfiteatrul A14)
  • Cercetări în asistenţa socială (12.30-14, Aula Magna  „Mihai Eminescu)
  • Asistenţa socială în comunitate. Dialog studenţi – profesionişti (workshop acreditat C.N.A.S.R., 2 credite)

şi o masă rotundă cu parteneri de la doua universităţi din Republica Moldova:

• Asistenţă socială în context transfrontalier (14-16, Sala de Consiliu a Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice).

Sesiunea plenară va avea loc în Aula Magna „Mihai Eminescu, în intervalul 10.30-12.00.

Vezi aici agenda evenimentului.