Expoziția documentară “UAIC – A Place for Women in Science”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Organizată de Proiectul European FP7 STAGES (Structural Transformations to Achieve Gender Equality in Science), expoziția documentară “UAIC – A Place for Women in Science” își propune să prezinte cele mai importante acțiuni realizate sub egida STAGES în cadrul Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, una dintre cele 5 universități europene beneficiare ale proiectului.

Conform obiectivelor STAGES,  acțiunile vizează creșterea vizibilității și recunoașterii publice a contribuțiilor științifice ale  femeilor  din educație și cercetare de la UAIC, precum și implementarea programelor menite să asigure egalitatea de gen în știință.

Vizitatorii expoziției vor putea să ia cunoștință, prin intermediul fotografiilor-document, filmelor, afișelor, web-site-ului și altor materiale audio-video, despre manifestările intitulate “Ziua cercetătoarelor europene” (European Women Researchers Day), edițiile 2013 și 2014, ”Galele Premiilor de excelență pentru femeile din știință” (UAIC Excelence Awards for Women in Science), edițiile 2013 și 2014, programele de training și mentorizare pentru tinerele cercetătoare (UAIC – Tradition of women mentoring), crearea Centrului UAIC pentru egalitate de gen în știință (UAIC Centre for Gender Equality in Science) și a Rețelei femeilor din educație și cercetare (UAIC Network of Women in Academia and Research), producerea filmele documentare sub titlul “UAIC Profiles of Women in Science”, inițierea bazei internaționale de date despre personalitățile științifice de la UAIC,  colocviile, workshopurile și conferințele susținute cu participarea unor experți de la agenții ale Comisiei Europene, organizații științifice internaționale și  universități de prestigiu din EU.

Vernisajul expoziției va avea loc în Sala Pașilor pierduți de la Universitatea “ Alexandru Ioan Cuza”, în data de 23 iunie 2014, orele 13.00.

Expoziția va fi deschisă în perioada 23 iunie -11 iulie 2014.

Women_in_Science