Expoziţia Europeană a Creativităţii şi Inovării – EUROINVENT

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Afis EuroinvestEUROINVENT va avea loc în Sala Pașilor Pierduți a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Copou, în perioada 9-11 mai 2013.

Expoziţia Europeană a Creativităţii şi Inovării – EUROINVENT este organizată de Forumul Inventatorilor Români în colaborare cu EUROPE DIRECT Iaşi, prin structura sa gazdă, Asociaţia pentru Ecologie şi Dezvoltare Durabilă, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iaşi (prin Facultatea de Știința și Ingeinria Materialelor) și Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Universitatea de Arte ,,George Enescu”, Uniunea Artiștilor Plastici Iași, Institutul de Informatică Aplicată al Academiei Române Iași și Rotaract.

Acesta se desfășoară cu sprijinul: QUARTZ MATRIX, TESTER Dealer VOLVO, COTNARI, AFFICHAGE România și SCAROM.

Euroinvent este membru World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA).

Expoziția promovează creativitatea românească în context European, prin expunerea contribuțiilor școlilor academice, a instituțiilor de cercetare, dar și a inventatorilor individuali.

În acest sens, la eveniment participă cercetători și inventatori prin asociații, fundații sau instituții specializate în dezvoltarea creativității din: Croația, Iran, Egipt, Malezia, Moldova, Polonia, Turcia, Tunisia, Ucraina, Rusia și România, care își vor etala invențiile și proiectele.

Scopul evenimentului: diseminarea şi promovarea rezultatelor cercetării; încheierea de parteneriate; crearea unor noi direcţii de cercetare-dezvoltare-inovare; transfer tehnologic în vederea implementarii invenţiilor și altele.

De asemenea, sub egida Euroinvent are loc și Salonul Național de Carte (unde vor fi evaluate și premiate cărți tehnico-științifice publicate în ultimii 2 ani) și Workshop-ul CREATIVITATEA ÎN CONTEXT EUROPEAN.

Chairman – Dr.ing. Andrei Victor SANDU – Manager Forumul Inventatorilor Români

www.eudirect.ro/euroinvent