Festivalului Internaţional de NanoArtă, ediția a treia

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 22-28 septembrie 2014,  Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este gazda Festivalului Internaţional de NanoArtă, ediția a treia, eveniment ce  se va desfășura în paralel cu cea de-a 10-a Conferinţă Internaţională de Fizica Materialelor Avansate.

La aceasta ediţie vor participa 19 artişti din 7 ţări (Brazilia, Germania, Mexic, Romania, Rusia, Slovenia, SUA) care vor expune aproximativ 60 de lucrări în format tipărit şi multimedia. Ediţiile precedente ale festivalului au avut loc în Finlanda şi Germania.

Expoziţia este îngrijită de artistul şi omul de ştiinţă Cris Orfescu, cercetător în domeniul nanomaterialelor pentru energie, fondatorul organizaţiei NanoArt 21 şi artistul şi omul de ştiinţă Dr. Mirela Suchea, cercetător în domeniul sintezei de nanostructuri.

Peisajele moleculare şi atomice ale diferitelor materiale cu dimensiuni nanometrice au devenit o temă frecvent abordată de expoziţiile găzduite recent de către universităţi şi alte organizaţii. De asemenea, există câteva concursuri în mediul virtual dedicate acestui nou domeniu aflat la interfaţa dintre ştiinţă şi artă. NanoArt 21 va lansa cea de- a 7-a ediţie a celei mai vechi competiţii pe Internet la sfârşitul anului acesta.

„NanoArta este un domeniu artistic nou, situat la intersecţia arta-stiinta-tehnologie şi are ca subiect nanopeisaje (peisaje ale structurilor naturale la nivel molecular şi atomic) şi nanosculpturi (sculpturi create de către cercetători ştiintifici şi artişti prin manipularea materiei la nivel molecular şi atomic prin intemediul diferitelor reacţii chimice şi procese fizice). Aceste structuri sunt vizualizate cu instrumente folosite în cercetare, spre exemplu, microscoape electronice cu scanare şi microscoape atomice, imaginile ştiinţifice fiind apoi procesate folosind diferite tehnici artistice şi convertite în lucrări de artă pentru a fi expuse publicului larg.” (NanoArt 21)

NanoArta poate însemna pentru secolul XXI ceea ce fotografia a însemnat pentru secolul XX. Lumile micro şi nano sunt deosebit de estetice şi oferă posibilităţi infinite pentru explorări artistice.

poster NanoArt 3 international festival