MathGala, ediția a III-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Matematica a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează miercuri, 17 aprilie 2019, la ora 16.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, cea de-a treia ediție a MathGala – Festivitatea de premiere a laureaților Olimpiadei Județene de Matematică (clasele IX-XII).

Organizat în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean, evenimentul este destinat promovării matematicii ieșene. Prin organizarea acestui eveniment se dorește evidențierea excelenței în matematica a elevilor și profesorilor ieșeni, precum și oportunitățile de carieră pentru studenții și absolvenții matematicieni.

Manifestarea este inclusă în programul „Zilelor Porților Deschise” și al proiectului ROSE desfășurat la Facultatea de Matematică.