Lansare de carte: „Cărţile poştale erau acum 100 de ani ceea ce sunt noile media astăzi”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Catedra de Engleză din cadrul Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi anunţă lansarea cărţii Picturing the Postcard: A New Media Crisis at the Turn of the Century, scrisă de Dr. Monica Cure,  profesor vizitator Fulbright la UAIC,  vineri, 25 ianuarie 2019, de la ora 17.30, la Librăria Orest Tafrali.

Cartea este un studiu incitant, care se situează la interferenţa mai multor domenii (studiile media, literatura, artele vizuale). Cu multă îndrăzneală şi imaginaţie, dublate de rigoare şi acurateţe ştiinţifică, Dr. Cure compară noutatea tehnologică şi impactul carţilor poştale la sfârşitul secolului XIX şi începutul secolului XX cu impactul Facebook, Instagram şi Twitter din zilele noastre.

Amfitrioana evenimentului va fi Conf. Dr. Dana Badulescu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Litere, Catedra de Engleză), iar invitaţii vor fi Dr. Rodica Mocan (Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru şi Film) şi Dr. Liviu Ciortuz (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Informatică).

Evenimentul va fi în limba engleză.

Intrarea este liberă. Vă aşteptăm!

Intervenție în emisiunea „Regiunea în obiectiv” de la TVR Iași, 29 ianuarie 2019 (de la minutul 11:02)

• Dr. Monica Cure,  profesor vizitator Fulbright la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
  • Conf. Dr. Dana Bădulescu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Litere, Catedra de Engleză)