Lansare de carte: ,,Efectele secularizării asupra relației părinți-copii”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

efectele-secularizarii_maria-sandu_cop1_450Miercuri, 14 decembrie 2016, ora 14.00, la Librăria Orest Tafrali (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, corp A, parter), vă invităm la lansarea volumului Efectele secularizării asupra relației părinți-copii. Studiu de caz: municipiul Iași, de Maria Sandu, recent apărut în colecția Observatorul Social la Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Invitați, alături de autoare, vor fi prof.univ.dr. Mihai Dinu Gheorghiu, prof.univ.dr. Nicu Gavriluță, prof.univ.dr. Dumitru Stan și prof.univ.dr. Adrian Netedu.
Partener: Sedcom Libris Iași.
Dintr-o perspectivă larg contexualizată socio-antropologic şi cultural, lucrarea de față analizează unele aspecte privind manifestarea modernismului şi a postmodernismului în sfera vieţii de familie, prin prisma teoriilor secularizării, precum şi impactul fenomenelor anomice, secularizante asupra familiei în cadrul societăţii contemporane „mondializate”.
Maria Sandu este conferențiar universitar doctor la Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, coordonator al programului de masterat „Securitate Comunitară și Controlul Violenței” al Departamentului de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. În calitate de autor și coautor, a publicat cărți, studii și cursuri universitare, dintre care amintim: Filiația. Abordare socio-juridică (2003), Probaţiune şi reinserţie socială în tranziţia românească (2004), Manual de formare profesională privind lucrul cu persoanele condamnate care urmează să se elibereze din penitenciar (2009), Supravegherea şi asistenţa postpenală (2011), Ocrotirea părintească şi asumarea responsabilităţii parentale (2012), Efectele secularizării asupra rudeniei spirituale (2015), Responsabilitatea parentală și transmiterea valorilor religioase în mediul familial (2016).

afis-efectele-secularizarii_web