Lansare de carte: „Exploring the Digital Turn”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Vineri, 17 mai 2018, de la ora 18.30, în sala de conferințe din clădirea Turnului de apă, aflată în spatele Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, corp A, va fi prezentat volumul Exploring the Digital Turn, editat de Anca-Diana Bibiri, Camelia Grădinaru, Emanuel Grosu, Andreea Mironescu și Roxana Patraș.
Volumul va fi prezentat de Anca-Diana Bibiri.

Lansarea are loc în cadrul ediției a VI-a a conferinței Perspectives in Humanities and Social Sciences, ale cărei lucrări se subsumează temei Interdisciplinarity — An Umbrella Term?, se desfășoară în perioada 17-18 mai 2019 și este organizată de Centrul PHSS de Integrare Interdisciplinară și Transfer de Cunoștințe în Științele Umaniste din cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare – Departamentul de Științe Socio-Umane al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Cartea care va fi lansată reunește cele mai bune articole prezentate în cadrul celei de-a V-a ediții a conferinței menționate mai sus. Aceasta a avut ca temă Mapping Digital Futures, și s-a desfășurat la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași pe 23-24 mai 2018.

Editorii volumului propun, prin selecția studiilor prezentate, o sondare a modului în care tehnologiile digitale intervin în științele socio-umane, provocând apariția unor noi subdiscipline și emergența unor noi concepte, teorii, paradigme. Volumul conține studii din domenii precum Studii culturale, Sociologie, Lingvistică, Teorie literară, Filosofie, Religie, Științele educației.