Lansarea noului număr al revistei „Historia Universitatis Iassiensis” și dezbaterea „Identități fracturate. Destine basarabene în politica și cultura românească”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Societatea de Studii Istorice din România și Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” organizează pe 5 iunie 2018, la ora 17:00, la Muzeul Universității, lansarea noului număr al revistei Historia Universitatis Iassiensis, consacrat lui Constantin Stere și dezbaterea Identități fracturate. Destine basarabene în politica și cultura românească, moderator Flavius Solomon, participanți Andrei Cușco, Ovidiu Buruiană, Igor Cașu, Dumitru Crudu.

Acțiunea este organizată în contextul dezbaterilor privind Unirea Basarabiei cu România, a rolului pe care l-au avut, în perioada 1914-1918, lideri importanți ai spațiului dintre Prut și Nistru și, mai ales, a receptării lor antume și postume.

Numărul VIII/2017 al revistei Historia Universitatis Iassiensis este dedicat lui Constantin Stere, Rector al Universității din Iași și om politic cu o prodigioasă activitate. Tomul cuprinde studii despre activitatea lui Stere și, în premieră în spațiul istoriografic românesc, o bibliografie cuprinzând scrierile consacrate lui, publicate în lucrările și periodicele apărute în intervalul 1897-1937 și o selecție de 33 de texte de epocă, ce îi evaluează viața, activitatea și opera literară.