Prezentarea „Explorarea Americilor pe bicicletă”, susținută de exploratorul Radu Păltineanu

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Geografie și Geologie din cadrul Universitătii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează luni, 18 martie 2019, la ora 18.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, prezentarea „Explorarea Americilor pe bicicletă”, susținută de exploratorul Radu Păltineanu.

Radu Păltineanu este considerat unul din cei mai mari aventurieri români ai ultimilor ani, fiind inclus în numeroase topuri de diferite instituții de prestigiu.

Este alpinist, cicloturist, blogger și un model pentru noile generații. În perioada 2016-2018 a reușit să traverseze pe bicicletă, în premieră națională, cele două Americi, după 34.000 km pedalați și 22 de țări vizitate.

În cadrul acestui eveniment, invitatul va prezenta cele 22 de țări vizitate pe bicicletă.