Simpozionul Internațional „Dumitru Stăniloae”, Ediția a IX-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 11-13 mai 2022, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) și Sectorul Învățământ din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor organizează Simpozionul Internațional „Dumitru Stăniloae”, Ediția a IX-a – „Nu este bine să fie omul singur. Pandemie-Izolare-Isihie”.

Simpozionul va debuta miercuri, 11 mai 2022, ora 17.00, în Sala „Iustin Moisescu” a Centrului Eparhial Iași, cu Deschiderea oficială,  la care vor participa IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Prof. univ. dr. Tudorel Toader, Rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Pr. conf. univ. dr. Radu Preda, Comitetul științific al Simpozionului , Pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă a UAIC  (moderator) și  Dezbaterea publică „Înainte și după. Lecțiile pandemiei”, susținută de  PS Ignatie, Episcopul Hușilor, Prof. univ. dr. Vasile Astărăstoae, Prof. univ. dr. Adrian Opre, Pr. conf univ. Radu Preda (moderator).

Programul complet AICI.

Mai multe informații sunt publicate la adresa : https://simpozionstaniloae.ro