Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 31 martie – 1 aprilie 2023, Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează Simpozionul național dedicat profesorilor din învățământul preuniversitar IANUA LITTERARUM, Ediția I.

Evenimentul își propune consolidarea patrimoniului cultural autohton prin valorificarea activităților de cercetare științifică desfășurate de către cadrele didactice din mediul preuniversitar. Profilul general al simpozionului este umanist, accentul fiind pus pe domenii de studiu precum Filologia clasică (limbile greacă veche și latină), Limbile romanice și Limba neogreacă. Profesorii din învățământul preuniversitar care activează în cadrul acestor discipline au astfel șansa de a-și mediatiza și, implicit, valorifica rezultatele lucrărilor metodico-științifice de grad sau ale altor activități de cercetare desfășurate în mediul didactic.

Manifestarea reunește două axe: una teoretică (sesiuni de comunicări) și una practică (ateliere).

Deschiderea festivă a evenimentului va avea loc vineri, 31 martie 2023, ora 15.00, în Sala  „Ferdinand” a UAIC.

Vezi aici programul evenimentului.

ORGANIZATORI/PARTENERI:

• Catedra de Limbi clasice, italiană, spaniolă
  • Catedra de Limba și literatura franceză
  • Centrul de reușită universitară (CRU UAIC)
  • Lectoratul Francez (UAIC)
  • Institutul Francez din România la Iași (IFI)
  • Inspectoratul Școlar Județean Iași (ISJ)
  • Agenția universitară a Francofoniei în Europa Centrală și de Est (AUF en ECO)
  • Societatea de Studii Clasice (SSC)
  • Centrul de Studii Canadiene (CSC) (UAIC)
  • Asociaţia Română a Profesorilor Francofoni (ARPF)
  • Asociația Română a Departamentelor Universitare Francofone (ARDUF)