Triplă lansare: ultimele numere din Analele de Istorie, Classica et Christiana și Studia Antiqua et Archaeologica Studia Antiqua et Archaeologica

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Joi, 2 aprilie 2015, de la ora 17.00, în sala H1 din corpul H al Universității ”Alexandru Ioan Cuza”, va avea loc lansarea ultimelor numere a trei dintre publicațiile de prestigiu național și internațional din domeniul istoriei editate la Iași: Analele științifice ale Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, serie nouă, Istorie, Classica et Christiana nr. 9/1-2 și Studia Antiqua et Archaeologica nr. 20

Ajunse la cel de-al 60-lea număr, Analele Științifice ale Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, serie nouă, Istorie s-au impus ca una dintre cele mai bune publicații din domeniul cercetării istorice din România, prin contribuția semnatarilor studiilor publicate în paginile sale – profesori și doctoranzi ai Facultății de Istorie, dar și cercetători de la Academia Română. Multe dintre direcțiile de cercetare abordate și care i-au adus prestigiul – societatea și religia greco-romană, creștinismul timpuriu, migrațiile târzii, heraldică și genealogie, istoria Bisericii, relații internaționale în România modernă, ideologii și doctrine politice, istoria mentalităților medievale și pre-moderne, istorie urbană sau istoria comunismului – se regăsesc și în sumarul ultimului număr, aniversar.

Revista Studia Antiqua et Archaeologica (website: http://saa.uaic.ro), editată de colectivul de istorie veche şi arheologie din cadrul Facultăţii de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, este axată, în principal, pe cercetări din domeniul preistoriei, istorie antice şi arheologiei din spaţiul sud-est european, dar şi din regiuni din restul şi din afara Europei, interdisciplinaritatea constituind o trăsătură de bază a revistei în ultimii ani, fiind publicate articole atât din discipline auxiliare istoriei (numismatică, epigrafie), cât şi conexe acesteia (antropologie, paleobotanică, paleozoologie, geologie).

În revista Classica et Christiana (Website: http://history.uaic.ro/classica-et-christiana/), editată de Centrul de Studii Clasice şi Creştine al Facultăţii de Istorie a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, sunt publicate contribuţii semnate de specialişti români şi străini dedicate atât domeniilor tradiţionale de cercetare a clasicismului greco-roman (istorie antică, filologie clasică, epigrafie greco-latină etc.), cât şi unor direcţii mai recente, precum Antichitatea târzie, patristica, viaţa cotidiană în Antichitatea greco-latină şi creştină, antropologia culturală a lumii clasice şi creştine timpurii ş.a.

Ca recunoaștere a valorii științifice deosebite a studiilor și articolelor publicate în paginile lor, Studia Antiqua et Archaeologica și Classica et Christiana au fost incluse în prestigioasa bază de date ERIH-PLUS.