Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în parteneriat cu Fundația Forum Media, oragnizează joi, 19 aprilie 2018, la ora 13.30, în Cabinetul de Anatomie (corp D), Workshop-ul de deschidere a proiectului „Identificarea potențialului olimpic la nivelul județului Iași”.

Activitățile proiectului urmăresc, în cadrul unei cercetări științifice, să scoată în evidență potențialul olimpic al sportivilor tineri care activează pe raza județului Iași, îndeosebi în ce privește ramurile sportive de tradiție.

Proiectul se va desfășura pe parcursul a 4 luni (01.04.2018 – 30.07.2018), preconizându-se realizarea următoarelor acțiuni:

• testarea psihomotrică a sportivilor tineri, considerați de mare perspectivă, din sporturile olimpice, la nivelul județului Iași;
  • investigarea opiniilor specialiștilor din sportul de performanță implicați în pregătirea sportivilor, cu privire la potențialul olimpic, pe bază de chestionar / interviu;
  • organizarea a două mese rotunde, pe temele activității, cu premierea studenților cu rezultate deosebite în cadrul activității;
  • elaborarea, pe baza rezultatelor obținute, a unor strategii pentru susținerea pregătirii sportivilor de mare valoare, din cadrul sporturilor olimpice, în vederea participării la Jocurile Olimpice din anul 2020.

Toate acțiunile preconizate vor fi realizate cu implicarea studenților Facultății de Educație Fizică și Sport, Centrului de Selecție și Consiliere Sportivă și Asociației Tinerilor din Educație Fizică și Sport Iași.