Zilele Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi – BIBLIOTECA ŞI CITITORII

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Scriitorul și publicistul Radu Paraschivescu va conferenția la Iași. Cunoscutul om de televiziune va susține, în Aula Palatului Fundației, conferința intitulată Foloasele și ponoasele discursului ironic. Evenimentul marchează deschiderea festivă a Zilelor Bibliotecii Centrale „Mihai Eminescu”. Ceremonia se va desfășura vineri, 9 noiembrie, cu începere de la ora 10, iar intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

După conferință, Radu Paraschivescu va participa la o scurtă sesiune de autografe. Jurnalistul Radu Paraschivescu a semnat peste două mii de articole în diverse ziare (Gazeta Sporturilor, ProSport, Adevărul, Evenimentul Zilei) şi reviste (Esquire, Dilema Veche, Cuvântul, România literară, Observator Cultural, Corso, Elle, FHM, Viva, Diverta Magazin). Scriitorul este cunoscut marelui public pentru volume precum „Fluturele negru”, „Bazar bizar”, „Ghidul nesimţitului”, „Fanionul roşu”, „Astăzi este mâinele de care te-ai temut ieri”, „Cu inima smulsă din piept”, „Cartea râsului și a cercetării”. Bogata activitate de traducător este ilustrată de edițiile românești ale unor cărți publicate de mari autori englezi, americani şi francezi: Julian Barnes, Salman Rushdie, William Golding, Virginia Woolf, François Mauriac, Jonathan Coe, David Lodge, D.H. Lawrence, William Burroughs, Kazuo Ishiguro, John Steinbeck și alții.

Duminică, 11 noiembrie 2018, între orele 10 și 16, vă invităm să vizitați Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”. Ziua Porților deschise vă oferă oportunitatea de a explora emblematicul Palat al Fundației, inclusiv cupola cu vedere panoramică și marele depozit de carte al Bibliotecii. Vizitatorii se pot înscrie online la tururile ghidate organizate cu acest prilej. În beneficiul acestora, am pregătit un mic și select târg de ciocolată și prăjituri, la care participă L’Artisan, Cofeturi și zaharicale și Glazurai. Standul partenerilor de la Librarium va fi, de asemenea, la dispoziția celor ce îndrăgesc cărțile.