Ziua Cercetătoarelor la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Vineri, 27 martie 2015, de la ora 9,00, în Sala Senatului, va avea loc manifestarea intitulată “Ziua cercetătoarelor” de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași (Women Researchers Day), ediția a treia – 2015. Manifestarea este menită să celebreze atît realizările de prestigiu, recunoscute pe plan național și internațional, ale personalităților feminine din educație si cercetare, cît și contribuția lor, ca modele de rol, la promovarea egalității de gen în știință la UAIC.

Dacă, în 2013, prima ediție a manifestării a reprezentat o premieră într-o universitate din România, continuitatea asigurată prin organizarea anuală a acestui eveniment public dedicat Egalității de Gen în Știință – în edițiile din 2014 si 2015 –  marchează deja  o noua tradiție în viața comunității academice de la UAIC.

La fel ca și precedentele ediții, acțiunea se desfășoară în cadrul proiectului european FP7 STAGES – “Structural Transformation to Achieve Gender Equality in Science”(Transformări structurale pentru a realiza egalitatea de gen în știință), coordonat la UAIC de Prof. univ. dr. Doina Balahur. În organizarea manifestării sunt implicate Centrul UAIC pentru egalitate de gen în știință (UAIC Centre for Gender Equality in Science) și, respectiv, Rețeaua femeilor din educație si cercetare de la UAIC (UAIC Network of Women in Academia and Research), structuri organizaționale nou create în Universitatea noastră ca urmare a activităților din cadrul proiectului STAGES (a se vedea www.stages.csmcd.ro ).

În programul din acest an sunt cuprinse prezentarea profilurilor științifice ale cercetătoarelor din domeniile Matematică și informatică (Mathematics and Computer Sciences) și, respectiv, Științelor sociale și umaniste (Social and Humanistic Sciences), cărora li se dedică al treilea film din seria “UAIC Profiles of Women in Science”, precum și ceremonia de acordare a “Premiilor anuale de excelență în știință și tehnologie 2015” și a “Distincțiilor anuale pentru tinerele cercetătoare 2015” din toate domeniile stiintifice. În semn de prețuire a tradiției științifice feminine la UAIC, premiile de excelență pentru domeniul “Matematică și informatică” din acest an vor purta numele reputatei profesoare de matematică Vera Myller, prima femeie care a devenit profesor universitar în România.

La manifestarea din acest an, va participa, ca invitată speciala, Dr. Marina Ranga, senior researcher la Stanford University, H-STAR Institute, SUA, autoare a unor importante lucrări despre tendințele actuale ale cercetării științifice în lume, inclusiv a unui Raport despre cercetarea științifică româneasca, realizat sub egida Comisiei Europene (ERAWATCH Country Report – Romania). Tema abordata in prezentarea sa va fi “Improving the gender dimension in the Next Generation Entrepreneurial University”.

Manifestarea din acest an va avea, ca si anul trecut,  o dimensiune europeană prin organizarea, în cea de a doua parte a programului, a unui video-workshop internațional intitulat Evaluation criteria of excellence without gender bias in ERC starting grants, realizat in cooperare cu European Research Council, Executive Agency, Working Group on Gender Balance. Prezentarea va fi sustinuta de Severina Shopova, Support to the ERC Scientific Council and Secretariat of the Scientific Council Gender balance WG,  și  Jhansi Kota, ERC Scientific department, Call coordination. La workshop sunt sunt așteptați să ia parte tineri cercetători, post-doctoranzi și doctoranzi de la UAIC.

Programul evenimentului (PDF)

Afis-WRD-2015-(1)