În această vară, la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, examenul de licenţă se va susţine în două sesiuni, în funcţie de statutul absolvenţilor. Astfel, pentru cei care au studiat patru ani, pe sistemul anterior Procesului Bologna, perioada de înscriere este între 9 şi 15 iunie, urmând ca examenul de licenţă să se susţină în perioada 16 – 22 iunie.

În schimb, pentru prima generaţie de absolvenţi pe sistem Bologna, ei se vor înscrie mai târziu, în perioada 23 – 29 iunie, iar susţinerea examenului se va desfăşura între 30 iunie şi 6 iulie. Sesiunea acestor absolvenţi este organizată mai târziu pentru ca studenţii care au ales o specializare complementară să-şi poată finaliza situaţia şcolară.

Totuşi, la facultăţile la care nici un student nu a optat pentru o specializare complementară, se poate renunţa la această a doua sesiune a examenului de licenţă. Este cazul facultăţilor de Fizică, Matematică şi Educaţie Fizică şi Sport.

Pentru studenţii care nu îşi vor încheia situaţia şcolară în acest an se va organiza o sesiunie suplimentară de examene de licenţă în iarna 2009, în perioada 9-15 februarie.

(Număr de studenti înscrişi în anul IV – adica ultimul an de studiu pe sistem vechi – buget 2920, taxa 3499; Număr de studenti înscrişi în anul III – adica ultimul an pe sistem Bologna – buget – 2963; taxă – 3871)