Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor (FEAA) a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a devenit partener în proiectul iXperiment, primul accelerator de start-up-uri dedicat elevilor de liceu din România.

Programul iXperiment a fost lansat în 2017, iar până în prezent peste 400 de elevi din Cluj, Oradea și București au lucrat la crearea de afaceri în domenii variate precum educație, tehnologie, sănătate și social.

Anul acesta acceleratorul ajunge pentru prima dată la Iași, iar timp de 4 luni elevii vor avea interacțiuni cu mentori și traineri care îi vor ajuta să-și construiască propriile startupuri. Dintre antreprenorii care și-au confirmat deja implicarea în program menționăm pe Ștefan Mandachi, Andrei Postolache, Alexandru Holicov, Dora Morhan, Andrei Dănilă și Armand Bertea.

Despre acest parteneriat, prof. univ. dr. Teodora ROMAN, decan al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor, a declarat următoarele:

„Suntem bucuroși să sprijinim astfel de inițiative care vin din mediul privat, cu atât mai mult cu cât este vorba despre antreprenoriat, un domeniu care se pliază perfect pe activitatea noastră de la FEAA. Ne dorim ca iXperiment să fie o oportunitate pentru liceeni de a lua un prim contact cu facultatea noastră și de a le trezi interesul pentru tot ceea ce înseamnă discipline de business și economie.”

iXperiment va debuta la Iași la sfârșitul lui februarie, iar activitățile se vor desfășura conform următorului calendar:

•     Ideate (28-29 februarie) – Introducere în lumea antreprenoriatului (Design Thinking, Lean Startups), identificarea și înțelegerea unei probleme pe piață, teambuilding;

•     Innovate (20-21 martie) – Segmentarea pieței, empatizare cu userii potențiali, inovație și crearea unor prototipuri;

•     Initiate (24-25 aprilie) – Testarea prototipurilor pe piață, instrumente financiare pentru start-up-uri;

•     Iterate (8 mai) – Marketing, prezentări în fața investitorilor (pitching).

Mara Steiu, fondator iXperiment, a precizat că:

„Suntem încântați să lansăm acceleratorul pentru liceeni iXperiment în Iași și suntem recunoscători pentru susținerea incredibilă obținută din partea organizatorilor regionali ai programului, Horia Dragoslav (manager program) și Teodor Boghean, a partenerilor noștri Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, Brandweb, Crilia, Code932, PIN Magazine, dar și a sponsorului principal Banca Transilvania. Nu în ultimul rând, suntem bucuroși să avem antreprenori de succes din Iași și de la nivel național, care vor lucra împreună cu cei mai creativi și ambițioși liceeni, pentru a-i ajuta să dea viață ideilor lor și să creeze impact în comunitate.”

Din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor vor fi selectați 4 studenți care vor îndeplini rolul de facilitatori, respectiv aceștia vor prezenta materialul educațional iXperiment liceenilor și se vor ocupa de aspectele organizatorice ale sesiunilor. Perioada de înscriere a studenților care doresc să fie facilitatori în cadrul iXperiment se va încheia pe data de 15 februarie. Aceștia trebuie să trimită pentru a intra în procesul de selecție la adresa de email theixperiment@gmail.com următoarele:

1.    Curriculum Vitae (CV)

2.    Un video de max. 5 minute care să conțină:

• Motivația de a deveni facilitator iXperiment Iași
  • Experiențe relevante în domeniul antreprenoriatului/public speaking-ului/leadership-ului care te vor ajuta să fii un facilitator de success

Mai multe detalii sunt disponibile pe pagina de Facebook a proiectului.

Liceenii se pot înscrie în accelerator până pe 20 februarie aici.