Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” va răsplăti cu 30 de miliarde de lei vechi performanţele deosebite ale facultăţilor în domeniul cercetării şi al activităţii didactice. Banii vor fi acordaţi din fondurile proprii ale universităţii, suma fiind substanţial majorată faţă de anul trecut, cînd s-au acordat facultăţilor 5 miliarde de lei.

Încă de acum doi ani, universitatea acordă premii substanţiale facultăţilor care au realizat activitate de cercetare de excepţie, fiind răsplătite cadrele didactice care au realizat contracte de cercetare internaţionale sau au publicat articole ştiinţinfice în reviste recunoscute internaţional, precum şi tinerii cu cele mai bune teze de doctorat. La sfîrşitul anului trecut, au fost acordate pentru cercetare alte 5 miliarde de lei, primite din partea Ministerului Educaţiei şi Cercetării pentru recunoaşterea excelenţei în activitatea de publicistică internaţională.

În 2007, conducerea universităţii a hotărît acordarea unor premii în valoare de 20 de miliarde de lei şi pentru performanţele didactice ale facultăţilor. Astfel, facultăţile vor desemna cele mai importante relizări pe plan didactic şi pe planul promovării imaginii în străinătate. Suma de 20 de miliarde va fi distribuită facultăţilor în funcţie de numărul de studenţi, acestea urmînd să decidă asupra rezultatelor care vor fi răsplătite. Pentru domeniul cercetării, sumele vor fi acordate pe trei categorii: cadre didactice care au publicat articole în reviste recunoscute ISI, colectivele implicate în granturi de cercetare şi doctoranzi cu teze de excepţie.